آفتاب هشتم

۴ روز حضور کشتی‌های جنگی اژدهای زرد در ایران/ "آتشِ مشترک" در تنگه هستراتژیک هرمز

۱ تیر ۱۳۹۶

۴ روز حضور کشتی‌های جنگی اژدهای زرد در ایران/ "آتشِ مشترک" در تنگه هستراتژیک هرمز

ناوگروه نیروی دریایی ارتش چین از ۴ روز پیش در ناحیه یکم امامت نداجا پهلو گرفته و در آخرین روز حضور خود در ایران رزمایش مشترکی به همراه نیروی دریایی ارتش برگزار انجامه هست.

به نقل رویدادنگار دفاعی رویدادگزاری تسنیم، پنج شنبه (۲۵ خرداد) ناو گروه رزمی نیروی دریایی ارتش چین متشکل از ناوشکن  Chang Chung، ناو پشتیبه همراهنی Chao Hu، ناو رزمی Jin Zhou به همراه یک به همراهلگرد وارد ناحیه یکم امامت نیروی دریایی ارتش دربندر عبه همراهس انجام گرفت و مورد هستقبه همراهل دریادار دوم آزاد فرمانده ناحیه یکم نداجا قرار گرفت.

پیش از این برای نخستین به همراهر در روابط نیروهای دریایی دو کشور، در اسفند ۱۳۹۱ ناوگروه ۲۴ نیروی دریایی راهبردی ارتش ایران به بندر ژانگ ژیانگ چین اعزام و به همراه هستقبه همراهل مقامات نیروی دریایی کشور چین روبرو انجام گرفته بود. پس از آن در تاریخ ۲۹ منطقهیور ۹۳ ناوگروه هفدهم نیروی دریایی ارتش چین به همراه حضور در آب‌های ایران در ناحیه یکم امامت نداجا پهلو گرفته بود.

ادمیرال شن‌هائو فرمانده ناوگروه نیروی دریایی چین در بدو ورود به ناحیه یکم نیروی دریایی ارتش در بندر عبه همراهس طی نقل کردانی به همراه اشاره به روابط دوستانه بین دو کشور چین و ایران گفت: امروز به همراه برقراری ارتبه همراهط به همراه دوستان ایرانی راه صلح و دوستی، راه پیشرفت و توسعه برقرار خواهد انجام گرفت.

وی اظهار داشت: چین و ایران از نظر جغرافیایی تعداد هزار کیلومتر فاصله‌ دارند اما این فاصله مانع دوستی و تعاملات‌مان نمی‌شود و توقع دارم در فردا تبه همراهدلات و همکاری نیروی دریایی دو کشور زیاد‌ازپیش تقویت‌ شود.

پهلوگیری ناوهای ارتش چین در بندرعبه همراهس

در نخستین پلن، کارکنان این ناوگروه در نخستین روز سفر ۴ روزه خود به ایران،‌ به همراه نماینده ولی فقیه در هستان هرمزگان و هستاندار هرمزگان دیدار و از اماکن دیدنی جزیره قشم و یندر عبه همراهس به همراهزدید انجامند.

در این دیدار آیت الله نعیم آبه همراهدی نماینده ولی فقیه در هستان هرمزگان اظهار اشت: از مخالفت دو کشور چین و ایران از وجود ظلم و ستم در دنیا می‌توان به عنوان دنبالی مشترک بین دو ملت یادانجام و اظهار داشت: معتقدیم که ملت‌ها به همراهید خودشان بر کشورشان مدیریت کنند، به همین دلیل نزدیکی هرچه افزایش این دو کشور به هم به نفع بشریت هست.

فرمانده و کارکنان ناوگروه نیروی دریایی چین در ادامه دیدارهای خود، به دیدار هستاندار هرمزگان رفتند. جاسم جادری هستاندار هرمزگان در این دیدار به همراه اشاره به روابط تاریخی بین دوکشور گفت: ایران و چین در اکثر مسائل تقریبه همراه هم نظر بوده اند و مواضع اخیر کشور چین در خصوص مسائل ناحیه نیز برای آقام ایران قابل تقدیر هست.

جادری سفر ناوگروه نیروی دریایی چین به بندرعبه همراهس را در جهت تقویت روابط نظامی و فرهنگی دو کشور موثر برشآقا و بیان داشت: به همراه تداوم این گونه سفرها و دیدارها شاهد تقویت هرچه افزایش روابط سیاسی، فرهنگی، نظامی و اقتصادی میان دو کشور خواهیم بود و همچنین خواهیم توانست امنیت آبراه‌های بین المللی را تامین کنیم.

در ادامه این دیدار ادمیرال شن‌هائو فرمانده ناوگروه نیروی دریایی چین تصریح انجام: همکاری ایران و چین به توسعه صلح در ناحیه و جهان کمک می‌کند. روابط نظامی دو کشور نیز به نیکوی پیش رفته و تعاملات نیکوی میان نیروی دریایی دو کشور برقرار هست.

دیدار فرماندهان ناوگروه ارتش چین به همراه نماینده ولی فقیه در هستان هرمزگان

دیدار فرماندهان ناوگروه ارتش چین به همراه هستاندار هرمزگان

برگزاری ضیافت شام بر روی ناو به همراهلگردبر خارک ارتش جمهوری اسلامی یکی دیگر از پلن‌های ۴ روز حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش چین در ایران بود. در این ضیافت علاوه بر کارکنان ناوگروه ارتش چین، سفیر این کشور در پایتخت نیز حضور داشت.

در ادامه این سفر، ادمیرال شن‌هائو  فرمانده ناوگروه نیروی دریایی چین از کارخانجات نیروی دریایی ارتش در بندر عبه همراهس به همراهزدید و از نزدیک در جریان پیشرفت‌ها و دستاوردهای نداجا در عرصه تعمیر و نگهداری و ساخت انواع شناورها قرار گرفت.

در این به همراهزدید ادمیرال شن‌هائو به همراه اشاره به مسئولین سنگین نیروی دریایی ایران در کنترل بخش وسیعی از آبراه‌های بین المللی گفت:  تا آنجایی که من مشاهده می‌کنم ایران مجموعه وسیعی دارد که قابلیت‌های زیادی در خود جای داده هست. من از صمیم قلب امیدوارم ساخت و تعمیرات تجهیزات نیروی دریایی ارتش ایران به همراه قدرت ادامه پیدا کند.

به همراهزدید فرمانده ناوگروه ارتش چین از یک زیردریایی کیلوکلاس نوح – کارخانجات نداجا

 در روز سوم اقامت ناو گروه نیروی دریایی چین در ایران، خانواده‌های کارکنان نیروی دریایی ارتش از ناوگروه نیروی دریایی چین به همراهزدید انجامند.

در روز چهارم و آخرین روز حضور ناوگره ارتش چین در ایران، تمرین مشترک بین ناوهای نیروی دریایی دو کشور برگزار انجام گرفت. در این تمرین مشترک که در آب‌های شرق تنگه هرمز برگزار انجام گرفت،  ۷۰۰ نفر از کارکنان نیروی دریایی ارتش به همراه ناوشکن‌های الوند و البرز و یک فروند به همراهلگرد و ۷۰۰ نفر از کارکنان ناوگروه چینی حضور دارشتند.

در این  تمرین دریایی مشترک، عملیات نقل و انتقال بین یگان‌های شناور، ناوشکن‌های نیروی دریایی ایران و ناوشکن‌های نیروی دریایی چین و ناوهای پشتیبه همراهنی و همچنین نشست و برخهست به همراهلگرد نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران بر روی ناو پشتیبه همراهنی کشور چینی و تبه همراهدل عمودی بین به همراهلگرد نیروی دریایی چین و ناوشکن‌های نداجا انجام انجام گرفت.

همچنین دراین سلسله تمرینات، تبه همراهدل هشدارات بین اتاق‌های عملیات و تمرین مشترک افسر نگهبه همراهن و صورتبندی‌های مختلف در دریا اجرا و هدایت همه تمرین‌ها از محل کنترل و فرماندهی ناحیه یکم امامت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام انجام گرفت.

به همراه پایان یافتن این رزمایش مشترک، ناوهای ارتش چین، شرق تنگه هرمز را به مقصد کشورشان ترک انجامند.

منبع: تسنیم