آفتاب هشتم

۳ پایگاه ارتش در جنوب کشور به یادمان راهیان نور تبدیل خواهد شد | آفتاب هشتم

۱۲ اسفند ۱۳۹۶


به گزارش آفتاب هشتم؛ امیر حسن سیفی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش و فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش صبح امروز (شنبه ۱۲ اسفند) در نشست خبری تشریح برنامه‌های قرارگاه راهیان نور ارتش در ایام راهیان نور جنوب در سخنانی با بیان اینکه انتظارات و رویکرد فرمانده کل ارتش در حوزه راهیان نور تغییر کرده است، گفت: بنا به نظر ایشان راهیان نور باید عبرت و آموزه‌ای برای آینده باشد و پلی ایجاد کند تا نیروی جوان به سوی آینده روشن حرکت کند.


وی افزود: بر همین اساس برنامه‌های راهیان نور ارتش دارای تغییرات و رویکردهای جدیدی در ایام حضور زائران در یادمان‌های ارتش جمهوری اسلامی در مناطق عملیاتی  جنوب خواهد بود.


امیر سیفی در ادامه سخنانش راهیان نور را ثروت بزرگ عنوان کرد و گفت: تمامی مناطق و یادمانهای راهیان نور دارای قدرت تغییرپذیر در افراد بوده و دولت باید با حمایت خود از این حرکت عظیم مراتب تغییرپذیری و آشنایی مردم را با ایثارگری رزمندگان و شهدا فراهم سازد.


فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش گفت: همچنانکه مقام معظم رهبری از این حرکت به عنوان ثروت و معدن عظیم یاد می‌کند ما نیز وظیفه داریم تا آن را به نحو احسن و شایسته استخراج کنیم. راهیان نور یک جریان فرهنگی، پویا است و صحنه نمایش، تعقل، تفکر و کارآمدی و صحنه مقاومت و تولید فکر و اندیشه و نشان‌دهنده قدرت ملی است و موجب جلوگیری از  ایثار و فداکاریهای دوران دفاع مقدس است.


وی با بیان اینکه از سال ۹۰ تاکنون شاهد بهبود، توسعه و کاربردی شدن راهیان نور هستیم، گفت: اکنون می‌توانیم چشم‌انداز راهیان نور را در سطح ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بیان کنیم و به الگوهایی در این زمینه برسیم.


امیر سیفی با اشاره به برنامه‌های پیش‌روی قرارگاه مرکزی راهیان نور گفت: این قرارگاه در نظر دارد ۱۵ محور اساسی و مهم را در این حوزه پیگیری کند که از جمله آن می‌توان به اجرای همایش آموزش راویان، اجرای طرح گویاسازی خاکرییزهای دواران دفاع مقدس، احیای خط پدافندی از شهر پیرانشهر تا آخرین نقطه مرز دریایی خلیج‌فارس، طرح گسترش ایجاد نمایندگی راهیان نور تا پایین‌ترین رده در سطح ارتش، تهیه نرم‌افزار چند رسانه‌ای ویژه عملیاتها، تولید بازیهای رایانه‌ای، کتابهای قصه وداستان در ۳ مقطع کودک، نوجوان و بزرگسال، تهیه و توزیع ۲۰ جلد کتاب زندگینامه شهدای آجا، استفاده و بکارگیری از راویان مسلط به زبانهای خارجی، اهدای بسته‌های فرهنگی ویژه زائران، تبدیل پایگاه شکاری شهید وحدتی دزفول، پادگان دژ خرمشهر و پایگاه دریایی خرمشهر به یادمان نام برد.


فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ارتش ادامه داد: همچنین طرح تبدیل استفاده از مکانها، دیواره‌ها و ویلبردهای شهری که تابلوی برای تبلیغات دوران دفاع مقدس، بازسازی قرارگاه‌های تاکتیکی در سرپل ذهاب، اهواز، میشداغ، ارائه خدمات مجازی و وایفای در یادمانهای ارتش، تهیه و توزیع ویژه‌نامه صف یاران و توزیع ۱۲ هزار کتاب تولید شده ارتش از دیگر برنامه‌های قرارگاه راهیان نور ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.


وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار خلبان هوانیروز و هزار خلبان جنگنده نیروی هوایی ارتش در طی سالیان پس از جنگ بازنشسته شده‌اند، گفت: همچنین در نظر داریم در انتهای سال جاری و یا ابتدای سال آینده مراسم میثاق خلبانان نیروی هوایی و هوانیروز نیروی زمینی ارتش با مقام معظم رهبری را در ستاد ارتش برگزار کنیم.


امیر سیفی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه برنامه‌های آتی این سازمان در خصوص دعوت از فرماندهان و نظامیان سایر کشورها در مناطق راهیان نور اظهار کرد: ما با ۱۸۰ کشور مراوده داریم و علاوه بر آنکه از وابستگان نظامی دعوت می‌کنیم تا در این مناطق حضور پیدا کنند از شخص سفرا نیز دعوت خواهیم کرد تا از این مناطق بازدید کنند.