آفتاب هشتم

روسیه با تحریم‌ها «خم نخواهد شد»/ ترامپ شکست خود را پذیرفت | اخبار بسیج و سپاه

۱۵ مرداد ۱۳۹۶


به گزارش آفتاب هشتم؛ “واسیلی نبنزیا” نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد، تحریم‌هایی که از سوی آمریکا اعمال شده‌اند قادر نیستند روسیه را «نه خم کرده و نه بشکنند».


این دیپلمات بلندپایه روس شب گذشته بعد از نشست شورای امنیت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری «رویترز» گفت: «مقامات واشنگتن هم به خوبی می دانند که ما با این تحریمها نه خم شده و نه می شکنیم.»


نبنزیا یادآور شد: «مسلما تحریمهای جدید اعمال شده از سوی آمریکا به روابط دو کشور بشدت آسیب می رساند، ولی با این وجود مسکو به همکاری‌های بین المللی خود با واشنگتن ادامه خواهد داد.»


“دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه (۲ آگوست) لایحه قانونی مصوبه کنگره این کشور در مورد اعمال تحریمهای شدیدالحن جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را امضاء کرد.


ترامپ با امضای تحریم‌ها شکست خود را پذیرفت


“فرانس کلینتسوویچ” نائب رئیس کمیته امور دفاعی شورای فدراسیون (سنای) روسیه در این باره گفته است: «رئیس جمهوری آمریکا با امضای قانون تحریمها علیه روسیه در واقع شکست خود در مبارزه با کنگره را پذیرفته است. برای اینکه این لایحه قانونی به شکل کنونی آن منعکس کننده روابط متقابل بین کاخ سفید و کنگره بود که ترامپ بازنده این رویارویی شده است.»


به عقیده این سناتور روس، دلیل اعمال این تحریمها آن است که آمریکا با توجه به بلندپروازیهای سلطه گرانه اش، خود را در رویارویی واقعی با روسیه می بیند و به همین دلیل در آینده نمی توان انتظار بهبود روابط آمریکا و روسیه را داشت. هرچند یک عرصه برای مشارکت دو کشور همچنان وجود داشته و بسیار هم ضروری است و آن “امنیت جهانی” برای جلوگیری از امکان بروز هر نوع جنگ در جهان است.» 


هدف از تحریم‌ها، بی ثباتی اوضاع داخلی در روسیه است


“عادلبی شخاگوشیف” عضو کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز معتقد است که دولت آمریکا با اعمال تحریمهای ضدروسی در حقیقت می خواهد اوضاع داخلی در روسیه را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ بی ثبات کند.


این مقام پارلمانی گفت: «تا برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۸ ما همچنان باید منتظر چنین حوادث شگفت انگیزی باشیم. همه این اقدامات که ناشی از تمایلات ضدروسی سیاستمداران آمریکایی است که با هدف بی ثبات کردن اوضاع داخلی روسیه، بخصوص تا قبل از انتخابات صورت می گیرد.»


به عقیده وی، در چنین شرایطی روسیه باید به سمت گسترش همکاریهای اقتصادی با چین، هند و دیگر کشورهای آسیایی روی آورد. 


ترامپ در دام کنگره آمریکا گرفتار شده است


“پاول شاریکوف”رئیس مرکز تحقیقات کاربردی موسسه آمریکا و کانادا در آکادمی علوم روسیه نیز در گفتگو با این خبرگزاری گفته است: «امضای رئیس جمهوری آمریکا در زیر قانون تحریمهای جدید علیه روسیه، نتیجه اعمال فشارهای داخلی بر اوست. سیاست واقعی دونالد ترامپ در برخورد با روسیه، با توجه به همه اتفاقاتی که از آغاز سال جدید تاکنون شاهد آن بودیم، هنوز مشخص نشده بود و این قانون هم بطور کلی دست او را در این زمینه خواهد بست.»


این کارشناس افزود: «روابط روسیه و آمریکا امروزه  در سایه اختلافات داخلی در واشنگتن قرار گرفته و ترامپ که دائما در معرض اتهام ارتباط با کرملین قرار داشت، اکنون دیگر در دام کنگره گرفتار شده و در این بین روابط مسکو و واشنگتن نیز قربانی اعمال فشارها بر او شده است.»