ترامپ بر سر دو راهی؟ | اخبار بسیج و سپاه – آفتاب هشتم

آفتاب هشتم

ترامپ بر سر دو راهی؟ | اخبار بسیج و سپاه

۱۹ مرداد ۱۳۹۶


به گزارش آفتاب هشتم؛ انتشار قریب‌الوقوع یک گزارش کلیدی دولت آمریکا درباره تغییرات آب‌و‌هوایی، ترامپ را وادار خواهد کرد تا از بین دو گزینه پذیرش نتایج دانشمندان یا خواسته حامیان محافظه‌کارانش – که هنوز قانع نشده‌اند که انسان‌ها عامل گرمایش زمین هستند – یکی را انتخاب کند.


یک مقام کاخ سفید روز گذشته گفت که پیش‌نویس این سند که از سوی دانشمندان نوشته شده است، در حال بررسی است؛ برخی از این دانشمندان گفته‌اند که از این واهمه دارند که ترامپ به دنبال مخفی کردن یا تغییر محتوای آن پیش از انتشار رسمی‌اش باشد. سارا ساندرز، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در این ارتباط گفت که دولت درباره این گزارش پیش از موعد انتشار آن در پاییر سال جاری اظهار نظر نخواهد کرد.


اما هویدا شدن موعد انتشار این گزارش درباره تغییرات اقلیمی – که به این نتیجه رسیده است که «شواهد درباره تغییرات آب‌وهوایی فراوان هستند، از بالای اتمسفر تا عمق اقیانوس‌ها» – بار دیگر باعث مطرح شدن این مسئله منازعه‌برانگیز شده است، مسئله‌ای که باعث شکاف عمیق بین نزدیکترین مشاوران ترامپ از زمان ریاست جمهوری وی شده است.


به نوشته نیویورک‌تایمز، همانند تصمیم ماه ژوئن ترامپ در خروج از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس، واکنش وی به این نتیجه‌گیری دانشمندان در «گزارش ویژه علوم اقلیمی»، تأثیرات گسترده‌ای بر جامعه علمی آمریکا، دولت‌های ایالتی و محلی، و تلاش جهانی برای مبارزه با تأثیرات افزایش گرمایش (زمین) که اثرات آن تاکنون ظاهر شده است، خواهد داشت.