آفتاب هشتم

تخلفات چشمگیر و مهندسی مشارکت :: آفتاب هشتم

۲۱ خرداد ۱۳۹۶

اظهارات اخیر آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبه همراهن و مدیر هیئت نظارت بر انتخابه همراهت ریهست جمهوری مبنی بر بروز تخلفات مالی و سیاسی چشمگیر در انتخابه همراهت که زیادی از این تخلفات از سوی مجریان قانون و مسئولان دولتی رخ داد، به همراهر دیگر پرونده تلخ تخلفات انتخابه همراهت ریهست جمهوری دوازدهم را گشود. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای به همراهرها بر این نکته حیاتی تأکید انجامه‌اند که رأی آقام «حق‌الناس» هست و مسئولان انتخابه همراهت به همراهید در پاسداشت این حق آقام نهایت سعی و کوشش خود را بنمایند. دو روز پیش از برگزاری انتخابه همراهت نیز معظم‌له به همراهر دیگر هانجام گرفتار داده بودند: «به همان دستگاه‌هایی که مورد اعتمادند تأکید می‌کنم و سفارش می‌کنم که مراقب به همراهشند آرای آقام، مأمون به همراهانجام گرفت، امانت آن حفظ بشود.»

اینکه به‌‌رغم تأکید و هانجام گرفتار ایشان، به همراهز هم شاهد بروز تخلفات چشمگیر و ناشایست در روند برگزاری انتخابه همراهت و پس‌ازآن بودیم، واقعیت تلخی هست که به همراهید به آن پرداخته شود و نمی‌توان به بهانه مصلحت‌جویی، مخدوش انجام گرفتن حق میلیون‌ها نفر را نادیده گرفت.  به صورت حتم روشن هست که مرجع قانونی و فصل‌الخطاب تأیید صحت انتخابه همراهت شورای نگهبه همراهن هست و هر آنچه این مرجع حتمی در نهایت اعلام نماید بر همه لازم‌الاتبه همراهع هست، اما بر اساس مشاهدات میدانی آقام و آنچه که در گزارش‌های پراکنده از سراسر کشور در دسترس هست، می‌توان برخی از حیاتی‌ترین محورهای تخلفات انتخابه همراهتی رخ‌داده را بررسی نمود:

۱ـ دخالت مجریان انتخابه همراهت و مسئولان اجرایی له یا علیه نامزدها: از حمایت دستگاه‌های دولتی و مدیران اجرایی از مدیر‌جمهور مستقر و نقد به رقبه همراهی وی که در قالب بیانیه و مصاحبه ظهور یافت گرفته تا حضور برخی مسئولان دیپلماتیک وزارت خارجه که منع فعالیت انتخابه همراهتی دارند در تجمع‌های انتخابه همراهتی مدیر دولت تنها بخشی از مصادیق این تخلف در سطح ملی هست. گزارش‌های فراوان آقامی از سوگیری فرمانداران، بخانجام گرفتاران و دهیاران در همین رهستا وجود دارد که لازم هست موردبررسی نهادهای نظارتی ذی‌ربط قرار گیرد.

۲ـ هزینه انجام تبلیغاتی از بیت‌المال: در سال ۸۸ برخی از اصحاب فتنه که در شمار حامیان کنونی جناب آقا روحانی هستند، دولت وقت را متهم به هزینه انجامن تبلیغاتی از بیت‌المال و به‌اصطلاح «پول‌پاشی» می‌انجامند. اگر اطرافیان و حامیان جناب آقا روحانی هنوز همان عقیده را دارند، به همراهید بدانند در دوره انتخابه همراهت دوازدهم رکورد «پول‌پاشی» در تاریخ انتخابه همراهت کشور شکسته انجام گرفت. پرداخت یک‌به همراهره معوقات، سه برابر انجامن یارانه بخشی از اقشار، وام ۱۰ میلیونی به دهیاران و … تنها بخشی از این مصادیق بود. نکته جالب‌تر آنکه به همراه همه اینها مدیر‌جمهور رقبه همراهیش را به دلیل توزیع نبه همراهت (!) تخطئه می‌انجام.

۳ـ انتخابه همراهت ناقص و اختلال در فرآیند انتخابه همراهت: گزارش‌های متعددی از عدم اخذ رأی در زیادی از روستاهای کشور وجود دارد، خصوصاً روستاهایی که در دوره‌های قبلی شعب اخذ رأی ثابت و سیار در آن حضور داشته هست. ماجرای تلخ فقدان و کمبود تعرفه بخش قابل‌توجهی از آقام در هستان‌های مختلف را از حضور در انتخابه همراهت محروم انجام. تأخیر در آغاز انتخابه همراهت – به هر دلیلی که رخ‌داده به همراهانجام گرفتـ موجب ایجاد ازدحام و در نتیجه انصراف بخشی دیگر از آقام از مشارکت انجام گرفته هست. در برخی حوزه‌ها حتی دو تایم زودتر از پایان حتمی اخذ رأی، در شعب بسته‌انجام گرفته بود.   

چه بخواهیم و چه نخواهیم شاهد برگزاری یک «انتخابه همراهت ناقص» هستیم. انتخابه همراهتی که بخشی از منطقهوندان واجد شرایط، ناخوهسته و به دلیل سوءمدیریت و تدابیر غلط مسئولان از حضور در پای صندوق‌های رأی محروم انجام گرفته‌اند. از این نکته حیاتی هم که بگذریم که بر اساس برآورد عمده این اختلالات ازجمله کمبود تعرفه، عدم وجود شعبه اخذ رأی و … در نقاطی رخ‌داده که رأی به همراهلقوه رقیب مدیر دولت به همراهلاتر بوده هست، نمی‌توان از کنار این حقیقت به‌آسودهی عبور انجام که محروم انجامن برخی از جمعیت کشور از مشارکت در انتخابه همراهت، آقام‌سالارانه بودن آن را مخدوش می‌کند.

به‌نظر می‌رسد شاهد نوعی «مهندسی مشارکت» به سود جریانی خاص در این روند اجرایی بوده‌ایم که به همراهید از سوی مراجع ذیصلاح موردبررسی دقیق‌تر قرار گیرد. نکته جالب‌تر آنکه جناب آقا روحانی از اینکه عده‌ای در روز شنبه نتوانسته‌اند رأی بدهند، گله‌مند‌هست، اما به‌هیچ‌روی به این حیاتی اشاره نمی‌کند که وزارت کشور دولتش میلیون‌ها نفر در اقصی نقاط کشور را در میانه روز جمعه از اخذ رأی محروم انجامه هست!

موارد تخلفات انتخابه همراهتی تنها به مصادیق فوق محدود نمی‌شود و گزارش‌های تأیید‌نانجام گرفته‌ای از خریدوفروش آرا، بطلان آرا به دلیل فقدان مهر و … شنیده می‌شود که به همراهید نهادهای نظارتی به آنها رسیدگی کنند. اینکه تأثیر کلی این تخلفات بر نتیجه نهایی انتخابه همراهت تا چه حد هست، هنوز روشن نیست. به گفته آیت‌الله موحدی کرمانی، عضو مجلس رویدادگان رهبری، «ممکن هست به همراه به همراهزبینی و بررسی مجدد گزارشات و تخلفات رأی جناب آقا مدیری از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون افزایش و رأی روحانی نیز از حدود ۲۳ میلیون به ۲۱ میلیون کاهش پیدا کند.»

به‌این‌ترتیب می‌توان گفت دولت یازدهم که در عرصه اقتصاد و معیشت کارنامه تعدادان رضایت بخشی از خود به‌جای نگذاشت، در عرصه سیاسی و آقام‌سالاری دینی نیز نتوانست به حداقل وظایف خود به‌طور صحیح عمل کند.

پرونده انتخابه همراهت دوازدهم به‌زودی به همراه اعلام نظر شورای نگهبه همراهن تعیین تکلیف خواهد انجام گرفت، اما سؤالات زیادی برجا می‌ماند که بخشی از آنها ناظر بر فردا هست. دولت دوازدهم قرار هست سه انتخابه همراهت دیگر مجلس، شوراها و ریهست جمهوری سیزدهم را برگزار کند، آیا قرار هست ماجرای تلخ تخلفات چشمگیر و مهندسی مشارکت در انتخابه همراهت پیش رو نیز تکرار شود؟

 

همین مطلب:

روخانومامه جوان- تخلفات چشمگیر و مهندسی مشارکت