آفتاب هشتم

آفتاب هشتم اینترنتی

۱ خرداد ۱۳۹۷

به نام خدای سبحان – سلام علیکم

ماه مبارک رمضان فرارسید و باز هم برنامه ماه عسل، سریال‌های (مثلاً) مناسبتی، برنامه‌های ویژه سحر و افطار آن هم با یک قالب تکراری!

یک برنامه کامل زنده (ماه عسل) به مرور آنچه سال گذشته در یک برنامه رخ داده بود اختصاص داشت. دو برنامه به یک سوژه تکراری گذشت و طبق معمول، سر سفره افطار اشک مردم درآمد و در حالی که در کشورهای دیگر اسلامی، این ماه را جشن می‌گیرند و به معنای واقعی (ماه عسل) فرا می‌رسد، اینجا احسان علیخانی حتی بچه خردسال را می‌آورد تا گریه کند و به اصطلاح برنامه بگیرد و بعد هم از گلاویز شدن فرزندی با پدرش تمجید می‎کند و تا آنجا پیش می‌رود که مردی مقابل میلیونها بیننده به پای همسرش بیفتد و بشکند(!)، سیدکاظم احمدزاده باز هم بین سفره‌های گسترده در حرم رضوی روی فرش نشسته و چه بسا با کمترین هزینه برنامه اجرا می‌کند. آقای سلطانی که برنامه سحر شبکه یک را اجرا نمی‌کند به شبکه افق رفته (انگار بعضی باید باشند حالا هرجا و هر چه شد!)، برزو ارجمند همزمان در دو سریال شبکه یک و دو بازی می‌کند (قحطی بازیگر است خوب لابد)، جُنگ شبانه با مهمان‌های نه چندان تازه و بعضاً تکراری که پای ثابت هستند و بالاخره خندوانه (در فصل پنجم) با رویکردی جدید (نه اتفاقاً اشتباه شد … رامبد جوان خودش گفت رویکرد جدیدی در کار نیست … ادامه همان شیوه قبلی است).

این کار صدا و سیمای عریض و طویل در ماه مبارک رمضان است. البته پخش قرائت قرآن (جزء خوانی) شاید بهترین کار در این میان باشد که متأسفانه آنهم با بیان نکات ویژه تفسیری در همه برنامه‌ها (به تناسب مخاطبان هر شبکه و ساعت پخش) همراه نیست. برنامه سمت خدا هم تفاوتی با سایر روزهای سال ندارد و برنامه‌ای که مجری آن قهر کرد و کارشناسان گفتند اگر او نیاید ما هم نمی‌آییم حالا با همان شیوه ادامه می‌دهد و دریغ از نوآوری و حرکت رو به جلو!

غربی‌ها با گروه‌های مختلف به طور دائم در حال ساخت مستندهای متعدد برای ضربه زدن به اعتقادات مردم ما هستند و به شیوه‌های مختلف شبهه‌پراکنی می‌کنند، آنوقت ما با این صدا و سیما می‌خواهیم به جنگ ابزارهای تبلیغاتی آنان برویم! صدا و سیمایی که صبر می‌کنیم رامبد جوان به کار شخصی (فیلم‌سازی) برسد و بعد از چند ماه دوباره بیاید و آنتن در اختیار او قرار گیرد، مهران مدیری هم استراحت کند تا دوباره بسازد و در این فاصله ما گلچین همان برنامه‌ها یا برنامه‌هایی تکراری و با سطح پایین‌تر پخش می‌کنیم!

می‌گویند در شب اول قبر از کلیات اعمال سؤال می‌شود اما در قیامت از جزئیات و تبعات اعمال. براستی اگر تنها یک نفر به دلیل برنامه‌های ضعیف یا بی‌محتوا یا کم‌اثر یا با اثر دافعه بالا از صدا و سیما زده شود و آن را (به اشتباه) به پای نظام اسلامی بنویسد و به دام دشمن بیفتد، انحراف او متوجه مسئولین صدا و سیما نیست؟ امید که انحصار در برنامه‌سازی و مدیریت، شکسته و زمان‌شناسی و دلسوزی همراه با نوآوری و ایجاد رقابت فضا را برای جذب مخاطب بازتر نماید.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین / آفتاب هشتم اینترنتی : cmenbar@

موضوعات مرتبط: مناسبت ها، اخبار و نقد اتفاقات روز

برچسب‌ها: ماه عسل, احسان علیخانی, احمدزاده, صدا و سیما, رمضان