آفتاب هشتم

آفتاب هشتم اینترنتی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

به نام خدای سبحان – سلام علیکم

متن و ترجمه دعای روز دوم ماه مبارک رمضان :

اللهمَّ قَرِّبنی فِیهِ اِلی مَرضاتِکَ وَ جَنِّبنی فیهِ مِن سَخَطِکَ وَ نَقِماتِکَ وَ وَفِّقنِی فیهِ لِقِرائَةِ آیاتِکَ بِرَحمَتکَ یا أرحَمَ الرّاحِمین

خدایا مرا در این ماه به خشنودی‌ات نزدیک کن و از خشم و انتقامت برکنار دار و به قرائت آیاتت موفق کن، ای مهربان‌ترین مهربانان

شرح مختصر :

ماه مبارک رمضان دو قلّه رفیع دارد. یکی قرآن کریم و کلام وحی و دیگری قرآن ناطق یعنی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام. ثواب و فضیلت قرائت آیات نورانی قرآن کریم در این ماه مبارک بر کسی پوشیده نیست اما نباید هم به این ماه محدود شود و در سایر ایام سال از تلاوت کلام الهی دور بودن خطا است.

آنچنان که از آیه ۲۰ سوره مبارکه مزمل (فَاقرَءوُا ما تَیَسَّرَ مِنَ القُرآن / هرچه می‌توانید از قرآن بخوانید) فهمیده می‌شود در برنامه روزانه و مداوم انسان مؤمن باید قرائت قرآن و البته تدبّر در آیات و منطبق کردن سبک زندگی با دستورات قرآنی جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

اولین قدم برای اجرای این توصیه قرآنی، یادگیری صحیح و روخوانی درست است. در قدیم سنت آموزش روخوانی رواج داشته و این سنت نباید فراموش شود. در تاریخ است که عطیه (مفسر معروف که با جناب جابر زائر کربلا در اربعین بود) ۸ بار کل قرآن کریم را نزد استاد روخوانی کرده و آموزش دیده بود. حال ما به یادگیری زبان خارجی و ورزش بخصوص در فصل تابستان برای نوجوانان خود هرچه اهمیت می‌دهیم (که لازم هم هست)، به یادگیری زبان دین و روخوانی و فهم آیات قرآن کریم هم اگر نه بیشتر، حداقل به همان اندازه می‌پردازیم؟

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین / آفتاب هشتم اینترنتی : cmenbar@

موضوعات مرتبط: مناسبت ها

برچسب‌ها: دعای روز دوم, رمضان, اربعین, روخوانی قرآن, قرآن ناطق