آفتاب هشتم

آفتاب هشتم اینترنتی

۲۳ خرداد ۱۳۹۷

به نام خدای سبحان – سلام علیکم

متن و ترجمه دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان :

اللهُمَّ وَفِّر حَظّی فیهِ مِنَ النَّوافِلِ وَ اَکرِمنی فیهِ بِإحضارِ المَسائِل وَ قَرِّب فیهِ وَسیلَتی اِلَیکَ مِن بَینِ الوَسائِل یا مَن لا یَشغَلُهُ اِلحاحُ المُلِّحینَ

خدایا بهره‌ام را در این ماه از مستحبات فراوان کن و مرا با تحقق درخواست‌ها اکرام فرما و از میان وسایل، وسیله‌ام را به سویت نزدیک کن، ای که پافشاری اصرارورزان مشغولش نسازد.

شرح مختصر :

احکام دین به واجب، حرام، مستحب، مکروه و مباح تقسیم می‌شود. واجب یعنی کاری که باید انجام داد و انجام ندادن آن عذاب الهی در پی دارد. مثل نماز که وقتی انسان دین اسلام را پذیرفت باید ستون و قاعده آن که نماز است را بپذیرد. حرام یعنی کاری که نباید انجام داد و انجام دادن آن سبب عذاب الهی را فراهم می‌کند. مثل تهمت زدن به انسان‌ها

مکروه یعنی کاری که بهتر است انجام ندهیم (مصلحتی در این کراهت هست) ولی انجام دادن آن عذاب در پی ندارد (مثل ایستاده آب نخوردن در شب) و مستحب یعنی کاری که بهتر است انجام دهیم ولی انجام ندادن آن هم مستوجب عذاب الهی نیست. مباح هم کاری است که تفاوتی در ثواب و عقاب ندارد مثل دو قاشق برنج خوردن یا سه قاشق در وعده ناهار.

مستحبات سبب می‌شوند اولاً نقص واجبات جبران شود و ثانیاً انسان صاحب درجاتی شود که از دیگران سبقت بگیرد و هنگام سنجش اعمال رستگاری بالاتر و بهتری را تجربه نماید. ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی است که انسان یک کار مستحب را نیت کند و تا سال آینده بر انجام آن (هر چند ساده اما با نشاط) مداومت نماید. از امام باقر علیه‌السلام منقول است که یک شب نماز نافله در ماه رمضان برابر با هفتاد شب نماز نافله در سایر ماه‌های سال می‌باشد.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین / آفتاب هشتم اینترنتی : cmenbar@

موضوعات مرتبط: مناسبت ها

برچسب‌ها: دعای روز بیست و هشتم, ماه مبارک رمضان, مستحبات, نافله