آفتاب هشتم

آفتاب هشتم اینترنتی

۱۵ خرداد ۱۳۹۷

به نام خدای سبحان – سلام علیکم

متن و ترجمه دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان :

اللهُمَّ افتَح لی فیهِ اَبوابَ الجِنان وَ اَغلِق عَنِّی فیهِ اَبوابَ النِّیرانِ وَ وَفِّقنی فیهِ لِتِلاوَةِ القُرآنِ یا مُنزِلَ السَّکینَةِ فی قُلوبِ المُؤمِنینَ

خدایا در این ماه درهای بهشت‌هایت را به رویم باز کن و درهای آتش دوزخ را به رویم ببند و به تلاوت قرآن موفقم بدار، ای فرو فرستنده آرامش در دل مؤمنان.

شرح مختصر :

در خود قرآن کریم دوبار در یک آیه شریفه (آیه ۲۰ سوره مبارکه مزمّل) به ما فرموده‌اند که تا می‌توانید قرآن بخوانید. اُنس با قرآن کریم برکات زیادی دارد و مسیر زندگی انسان را به رستگاری می‌کشاند.

بزرگان در طول تاریخ همواره در این مسیر تلاش زیادی داشته‌اند. آنچنان که از بوعلی سینا، شهید مطهری، امام خمینی (ره) و سایر بزرگان نقل شده اهتمام ویژه‌ای در تلاوت قرآن کریم داشته‌اند.

توجه کنیم که شرط اولیه اُنس با قرآن کریم، یادگیری روخوانی درست آیات است. چه بد است که انسان سال‌ها سنگین‌ترین کتب درسی را به زبان انگلیسی و سایر زبان‌‎ها بخواند و امتحان دهد و با مدارک بالایی نظیر دکترا و بالاتر دانش‌آموخته شود اما از خواندن روان کلام الهی عاجز باشد!

در تاریخ سنّت و رسم خوبی رواج داشته که متأسفانه امروزه در کشور ما مورد غفلت است و آن اینکه به روخوانی و آموزش قرآن کریم توجه زیادی می‌شده است. نمونه آنکه نقل شده جناب عطیه (محدث بزرگ که با جناب جابر زائر اربعین بود) هشت دور کل قرآن کریم را نزد استاد روخوانی نموده و یاد گرفته است.

امید که ما از فرصت ماه مبارک رمضان در تلاوت آیات شریف قرآن کریم و بکاربستن دستورات الهی در سبک زندگی خود موفق باشیم و این ماه را تمرینی برای سایر ایام سال قرار دهیم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین / آفتاب هشتم اینترنتی : cmenbar@

موضوعات مرتبط: مناسبت ها

برچسب‌ها: دعای روز بیستم, ماه مبارک رمضان, مزمل, قرآن کریم, عطیه